Kurumların Kimlik Tespitinde Ulusal Ticaret Sicillerin Önemi


Suç kaynaklı gelirlerin global ekonomiye penetrasyonu için sürekli değişik ve yaratıcı yöntemlerin geliştirilmesiyle, kara para aklama suçu ve tespiti, gün geçtikçe daha önemli bir hale gelmektedir. Bu anlamda özellikle bilgiye hızlı ve kolay bir şekilde erişimin sağlanamadığı ülkelerde kurulan şirketler, kara para aklama suçu açısından paravan olarak kullanılabilmektedirler. Bu durumun farkında olan Financial Action Task Force (FATF), geçtiğimiz şubat ayında üye ülkelere yönelik önerilerinde güncellemeye gitti. Daha önceki versiyonda da yer alan tüzel kişilerde ve yasal oluşumlarda şeffaflık maddelerinin kapsamı genişletilerek, henüz böyle bir sisteme sahip olmayan veya sadece çok temel bilgileri sağlayan ticaret sicillerine sahip ülkeler için bir tüzel kişinin veya yasal oluşumun tüm ortak ve direktörlerine ilişkin bilgi sağlayacak ticaret sicillerinin kurulması zorunluluğu getirilmiştir.

Günümüzde özellikle Amerika, İngiltere, Avrupa Birliği vb. gelişmiş ülkelerde son derece yaygın olarak kullanılan ticaret sicillerinde, ilgili yerde faaliyet gösteren tüzel/yasal kişilere ilişkin tüm bilgiler, son derece makul maliyetlerle isteyen kişi veya kurumlara sunulabilmektedir. Öte yandan aşağıdaki listede yer alan bağlantılardan da görebileceğiniz gibi, vergi cenneti olarak adlandırılan yerlerde ise bu bilgiler son derece temel olarak verilmekte, tüzel/yasal kişilerin ortak ve sorumlularına ilişkin herhangi bir bilgi genelde paylaşılmamaktadır.

Tüm üye ülkelerin ilgili tavsiyeye uymalarıyla beraber yabancı uyruklu tüzel/yasal kişilerin kimlik tespitinde daha rahat çalışılabilmesi mümkün olacaktır diye düşünüyorum. Örnek olarak İngiltere’de faaliyet gösteren bir şirket için, Companies House’a üye olduğunuz takdirde bu şirketin ortaklık yapısı ve sorumlu personelinden finansal raporlarına kadar her türlü bilgiye çok kısa süre içerisinde ve sadece birkaç pound ödeyerek sahip olabiliyorsunuz. Aynı durum, son yıllarda e-devlet dönüşümü geçiren Türkiye için de geçerli. Ticaret Sicil Gazetesi‘nin internet üzerinde yayınlanmasıyla bu konuda önemli ölçüde ilerleme sağlanmıştır. Ayrıca çeşitli şehirlerin Ticaret Odaları da kimlik tespitinde yardımcı ve tamamlayıcı birer unsur olmaktadır.

Her ne kadar oldukça faydalı olarak nitelendirilebilecek bir gelişme olsa da, önümüzdeki dönemde çeşitli karmaşık yasal oluşumlar ardına sığınan ve/veya vergi cenneti olarak tabir edilen yerlerde kendilerine üs kuran nihai faydalanıcıların bundan sonra farklı yöntemler izleyeceğini tahmin etmek zor olmasa gerek. Benim tahminim hamiline hisse senedi, vekaleten yöneticilik (nominee shareholder) vb. “kişisel güvene dayalı” uygulamaların artacağı yönündedir. Bu durumda olan firmaların, operasyonları için kullanabilecekleri fonlara erişimi ise son derece sınırlı olacağından bu tip faaliyetlerin önlenmesinde banka ve diğer finansal kuruluşlara büyük sorumluluk düşeceği kanaatindeyim.

Aşağıdaki listede, dünya çapında hizmet veren ticaret sicil bürolarının adreslerini bulabilirsiniz. Listedeki bağlantılar sadece İngilizce bağlantıları kapsamakta olup, eğer sizin de değişik dillerde paylaşmak istediğiniz bağlantılar olursa buraya ekleyebilirim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: